Math money

Explore fun and engaging activities to teach math money concepts to students. Discover innovative ideas to help children develop strong financial literacy skills.
Money Math Practice - How Much Does Lunch Cost? – Dorky Doodles 2nd Grade Money Worksheets, 2 Grade Worksheets Free Printable, Time And Money Worksheets, 3rd Math Worksheets, Math Projects For 1st Grade, Homeschool Money Lesson, 3rd Grade Money Worksheets, Fun 2nd Grade Worksheets, 2nd Grade Math Lessons

Money Math Practice - How Much Does Lunch Cost?

This printable math worksheet is a super fun way to practice addition and money skills. It also makes a great follow up for a restaurant math center activity. Your students can pretend that they have their own little place that serves junk food for lunch (because it's no fun to serve broccoli and kale at a fake resta

Avatar
Courtney Lee