Bylinky, léčivky a koření

Příroda je mocná čarodějka: https://living.iprima.cz/receptar-pro-milenialy
198 Pins
 · Last updated 1y
Curated by
a glass cup filled with liquid next to sliced blood oranges on a black plate
Nápoj Inků zmírňuje projevy stárnutí. Připravte si legendární čaj lapacho
Většina lidí si vystačí s černým čajem, který občas prostřídá čajem zeleným nebo několika osvědčenými bylinkovými čaji. Pokud hledáte novou chuť, jednoduše čaj, který chutná zase úplně jinak, vyzkoušejte lapacho. Patří mezi čaje bylinné, vyrábí se z kůry stromu Tabebuia serratifolia a pochází z Jižní Ameriky.
some herbs are growing in a pot on the window sill, and there is an advertisement for living
Zimní pěstování aromatických bylin a koření doma za oknem
Bylinky a koření jsou v zimě krásnou, svěže vonící pokojovou květinou a jedinečnou ingrediencí do jídla. S jejich zimním pěstováním doma to není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Připravili jsme pro vás základní pravidla, jak v zimě pečovat o aromatické byliny v bytě.
a bowl filled with white sugar sitting on top of a red and white checkered table cloth
Co nejspíš nevíte o pravé vanilce, příjemně sladkém a úžasně voňavém vánočním koření
Vanilku znali už staří Aztékové a my si bez její vůně nedovedeme představit Vánoce. Příjemně sladká a nezaměnitelně voňavá pravá vanilka je po šafránu druhým nejdražším kořením na světě. Odhalte s námi tajemství jejího původu, pěstování, zpracování a využití.
an overhead view of flowers and herbs on a table with text overlay that reads, i love blininy za socialismu
Léčivé byliny za socialismu: Tinktury byly sci-fi a bylinné recepty pátera Ferdy samizdat
Praktické využití bylin a koření je staré jako lidstvo samo. O léčivé rostliny se dnes zajímá spousta lidí. O tom, jak to bylo s postavením bylinek za socialismu a jak jsou na tom dnes, jsem si povídala s bylinkářem Martinem Kolárem.
a jar filled with green leaves on top of a wooden table
Pěstujte doma rýmovník a připravte si čaj i sirup proti rýmě a nachlazení
Pěstujete doma oblíbený rýmovník a používáte ho pouze tím nejjednodušším způsobem, tedy že list rozemnete mezi prsty a jeho silnou vůni vdechujete, jakmile se u vás začínají projevovat první příznaky přicházející rýmy? Dobře děláte, ale z rýmovníku si můžete připravit i léčivý čaj nebo sirup.
a person holding an orange in their hands with the caption'jak pouzt citron jako lek '
O léčivých účincích citronu dnes víme mnohé, ale možná si rádi přečtete, jak se používal citron jako lék před zhruba pětasedmdesáti lety. Máme pro vás devět originálních rad a dva léčivé recepty z roku 1947.
red chili peppers with the caption saying, chilli papricik funu proti bolestem kloubi, zad a sval i celuidi
Chilli papričky fungují proti bolestem kloubů, zad a svalů i celulitidě
Chilli papričky čerstvé i sušené se nejčastěji používají při vaření, aby dodaly jídlu říz. Mají ale i léčivé účinky. Fungují jako prostředek proti bolesti zad, svalů a kloubů a také vám pomohou zbavit se celulitidy. Připravte si chilli mastičku nebo masážní olej podle našich návodů. Není to nic složitého.
there is a wooden spoon full of peppercorst on top of burlly
Nové koření patří do perníku i svíčkové. Pomáhá léčit bolavé klouby, kašel či nadýmání
Nové koření v sobě spojuje chuť i vůni hřebíčku, skořice, černého pepře a muškátového oříšku. Používáme ho běžně při vaření a pečení, v lidové medicíně se využívá jako lék proti kašli, nadýmání, bolestem kloubů a svalů.
the words mohna natzik potential erecta are in front of some flowers
Mochnu nátržník oceníte při průjmu i ústních a kožních zánětech.
Mochna nátržník je nenápadná bylinka se žlutými květy, kterou jste někdy určitě zahlédli na louce. Možná vás ale nenapadlo, že její oddenek je účinný pomocník při léčbě průjmu i bolestivé menstruace, že urychluje hojení zánětlivých onemocnění kůže, pomáhá zmírnit bolesti kloubů, uplatní se při zánětech v ústní dutině nebo po vytržení zubu i při chorobách z nachlazení a angíně. Zkuste z mochny nátržníku udělat čaj, tinkturu, mast či prášek.
Oblíbená zlatá kurkuma, někdy se jí říká také indický šafrán nebo žlutý zázvor, se používá jako koření i významná léčivka. Kurkuma jsou čerstvé nebo sušené a rozemleté oddenky kurkumovníku dlouhého, mohutné byliny s bledě žlutými květy, který je doma v Indii. Ale kurkumu si můžete zkusit vypěstovat doma a pak si z ní připravit třeba slavné zlaté mléko nebo čaj z kurkumy a zázvoru. Sweet Potato
Zlatá kurkuma je úžasné koření, ale taky přírodní lék. Vypěstujte si ji doma!
Oblíbená zlatá kurkuma, někdy se jí říká také indický šafrán nebo žlutý zázvor, se používá jako koření i významná léčivka. Kurkuma jsou čerstvé nebo sušené a rozemleté oddenky kurkumovníku dlouhého, mohutné byliny s bledě žlutými květy, který je doma v Indii. Ale kurkumu si můžete zkusit vypěstovat doma a pak si z ní připravit třeba slavné zlaté mléko nebo čaj z kurkumy a zázvoru.
an image of some spices on a table with the words semena gere horicce josu may zarak
Semena černé hořčice jsou malý zázrak. Hořčičná placka mírní kašel a bolest kloubů
Brukev černou znáte asi spíše pod názvem hořčice černá nebo černohořčice. Usušená semínka téhle zajímavé rostliny se využívají jako pikantní koření, které nesmí chybět jak v nakládané zelenině nebo domácí kremžské hořčici, tak i v lidové medicíně. Proslulá hořčičná placka ulevuje při bolestech kloubů nebo pomáhá při kašli. Hodí se na přípravu klíčků i microgreens.