Rady do kuchyně

43 Pins
 1y
Collection by
a bag full of nuts sitting on top of a wooden table
Arašídy, kešu a piniové oříšky nejsou ořechy. Odkud pocházejí a jak vypadají, když rostou?
Nesprávně jim říkáme oříšky. Víte, jak vypadají vaše oblíbené pochoutky, dokud ještě rostou na rostlinách a nejsou na vašem stole? Burské oříšky, kešu ořechy nebo piniové oříšky z botanického hlediska ořechy nejsou, jen z toho komerčního. Piniové oříšky najdete v šiškách, buráky jsou zase semena luštěniny. Nejbizarnější jsou asi tropické kešu ořechy!
a bowl filled with yellow liquid and whisk
Na co si dát dobrý pozor při pečení s jedlou sodou
Jedlá soda má opravdu rozsáhlé využití, jedno z nejstarších je jako kypřidlo při pečení, které má za úkol těsto zvednout, zvláčnit a zvětšit jeho objem. Prozradíme, jak zacházet s jedlou sodou při pečení, na co si dát pozor i jaký je rozdíl mezi sodou a kypřicím práškem. Máme pro vás i recepty na koláč a perníčky s jedlou sodou.
Roční spotřeba cukru je u nás stále hodně vysoká, i když se o jeho škodlivosti popsalo už hodně papíru. Přitom příroda si pro nás připravila hned několik jiných možností, a to dokonce většinou i mnohem zdravějších. Honey, Fruit, Condiments
Hledáte pro sebe a svou rodinu nové suroviny a pokrmy, kterými byste mohli rozšířit nabídku receptů? Zaměřte se na obiloviny a pseudoobiloviny, které se z našeho jídelníčku časem vytratily, ale v posledních letech je stále více kuchařů zase objevuje. Prozradíme vám triky na snadnou přípravu pohanky, jáhel, bulguru a krup, ale i amarantu a quinoi. Bulgur, Quinoa, Cereal
there are some muffins on the table with coffee and cinnamon sticks around it
S javorovým sirupem opatrně! Jako náhrada cukru moc neposlouží...
Pro naše uši zní javorový sirup trochu cizokrajně a připomíná nám hlavně americké filmy, kde si jím děti hojně zalévají lívance i snídaňové cereálie. Už jste také ochutnali? Proč bychom měli opravdu jenom občas ochutnat, ale nadměrné konzumaci javorového sirupu nepropadat, vám prozradí další řádky.
a basket full of nuts sitting on top of a table
Jak vlašáky správně skladovat, aby do Vánoc nezplesnivěly
V říjnu vrcholí sklizeň vlašských ořechů. Jak se o úrodu co nejlépe postarat? Skladování ořechů totiž není zrovna snadné, protože při nesprávném postupu rychle žluknou, plesnivějí a hořknou. Poradíme, co s vlašskými ořechy dělat, aby zůstaly v dobré kondici několik měsíců, minimálně do Vánoc.
a wooden bowl filled with green pesto on top of a gray cloth next to leaves
Jak připravit jarní špenát z kopřiv
Uvařit klasický špenát umí snad každý. Není to nic složitého, a tak nic nebrání tomu připravit ho na jaře trochu jinak – z kopřiv. V mladých kopřivách je velká léčivá síla a spousta vitaminů. Vyzkoušet můžeme i kombinaci kopřivy s klasickým listovým špenátem, medvědím česnekem nebo pampeliškou. Poradíme, jak a kdy sbírat kopřivy na špenát.
a wooden bowl filled with green pesto on top of a gray cloth next to leaves
Jak připravit jarní špenát z kopřiv
Uvařit klasický špenát umí snad každý. Není to nic složitého, a tak nic nebrání tomu připravit ho na jaře trochu jinak – z kopřiv. V mladých kopřivách je velká léčivá síla a spousta vitaminů. Vyzkoušet můžeme i kombinaci kopřivy s klasickým listovým špenátem, medvědím česnekem nebo pampeliškou. Poradíme, jak a kdy sbírat kopřivy na špenát.
a bag full of seeds sitting on top of a wooden table
Naučte se vařit se zdravou pohankou
Pohanka je ceněná potravina, která byla součástí staročeské kuchyně. Dnes její popularita roste především díky pozitivnímu vlivu na naše zdraví. Ale její specifická chuť mnohé odrazuje od konzumace. Jak to udělat, aby zdravá pohanka zároveň taky chutnala? Připravte si sladkou kaši se skořicí nebo pohankový prejt s mletým masem, majoránkou a česnekem.
a spoon full of yellow sesame seeds with the caption saying,'living nezapromenite just jahly '
Nezapomeňte jíst jáhly! Ochutnejte sladký staročeský jahelník nebo slaný jahlovník s houbami
Jáhly, žluté drobné kuličky, patřily k tradičním českým potravinám, ale postupem času se na ně trochu pozapomnělo. Dnes se na ně naštěstí zase rozpomínáme a už se nad nimi neušklíbáme. Jáhly jsou chutné, výživné, zdravé, přirozeně bezlepkové a dají se z nich skvělá připravit sladká i slaná jídla. Asi nejznámější je sladký staročeský jahelník či slaný jahlovník s houbami.
a person scooping ice cream from a bowl
Dejte si celerové karbanátky s česnekem a zázvorem. Brzy budete zase šik
Skvělé jsou celerové karbanátky s česnekem, zázvorem, kurkumou a jemným krůtím masem.
two jars filled with yogurt sitting on top of a table next to a wooden spoon
Jogurt bílý, řecký nebo skyr? Jak se vyznat v jogurtech a na co si dát v obchodě pozor
Jogurt, zakysaný mléčný výrobek, je jedna z nejstarších potravin, jeho dnešní podoba je ale stará zhruba sto let. Díky procesu fermentace, tedy kysání, kdy dochází k jeho obohacení o živé jogurtové kultury, podporuje trávení a taky imunitu. Abyste se cítili v pohodě a fit, stačí si dát jeden denně. Prozradíme, jak se jogurty vyrábějí, jak se v nich vyznat a na co dát při jejich výběru pozor.
a woman is holding a martini glass in her hand with water splashing on it
Jak se vyznat v perlivých vínech?
Sváteční setkávání a oslavy konce roku jsou ideální příležitostí nabídnout hostům přípitek plný delikátních bublinek. Vybrat kvalitní sekt nebo pravé šampaňské není žádná věda, stačí znát ty nejdůležitější odlišnosti.
Silikon zvládne až 320 stupňů a mráz mu taky nevadí. Vyrábí se z něj chňapky, stejně jako tvořítka na led. Podívejte se, co všechno silikon umí! Muffins, Led
Odolný a barevný silikon je skvělý pomocník
Silikon zvládne až 320 stupňů a mráz mu taky nevadí. Vyrábí se z něj chňapky, stejně jako tvořítka na led. Podívejte se, co všechno silikon umí!
two hands are scooping out some food from a metal bowl with the words nelepsi domaci drobenika written on it
Jak připravit nejlepší drobenku na koláč?
Zdá se to jako hračka, ale udělat opravdu dobrou drobenku je umění! Musíte dodržovat přesný poměr i postup. Naučte se to, umět drobenku se do života hodí!